Mata do jogi Moonholi – moja opinia

Ten wpis zacznę od prostego, ale prawdziwego stwierdzenia – nie wyobrażam sobie już życia bez jogi. Joga pomaga mi zrelaksować nie tylko ciało, ale też umysł. Pozwala skupić się na sobie, uczy uważności oraz powolnego dążenia do celu. Pokazuje, że nie wszystko jest nam dane od razu, ale ciężką pracą możemy sięgnąć właśnie po wszystko i jeszcze więcej. Kiedy praktykuję jogę, poczucie i doświadczenie tego, kim jestem oraz świadomość mojego ciała jest bardzo wyraziste. Czy właśnie o to chodzi w jodze? Moim zdaniem, ważna jest przede wszystkim uważność na siebie, na otoczenie, na innych. Definicja i jej ramy mogą być tak elastyczne, jak nasze zmieniające się pod wpływem jogi ciało. 

Wiele osób stawia znak równości między jogą a asanami. Dla mnie asany to tylko drobny, przygotowawczy aspekt jogi. Joga nie jest jedynie praktyką, konkretnym działaniem czy postawą – to sposób życia. Kiedy praktykujący zaczyna doświadczać wszystkiego jako części siebie, wówczas jest osadzony w jodze całym sobą. Ludzie mogą początkowo praktykować jogę, ponieważ oferuje ona wiele korzyści zdrowotnych i prowadzi drogą pozwalającą na uwolnienie się od stresu. Praktyka jogi oferuje zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne. Można doświadczyć niezwykłych zmian, jeśli chodzi o zmianę usposobienia oraz dostrzeganie i czerpanie z życia pozytywnych aspektów. Jest także wiele osób, które dzięki jodze pokonały przewlekłe dolegliwości. Podstawowym celem jogi jest natomiast uczynienie naszego doświadczenia życia na tyle wszechstronnym, że zamiast pozostawać odrębną jednostką, staniemy się uniwersalnym procesem. Niezwykle trudno opisać za pomocą słów, czym jest joga. Dużo łatwiej odczuć to na własnej skórze, rozpoczynając praktykę, do czego szczerze Was zachęcam.

Mata do jogi Moonholi

Mata do jogi – jaką wybrać?

Mata do jogi to nieodłączne narzędzie każdego jogina. Powinna być jak Twoja druga skóra. Czym się kierować, wybierając matę do jogi? Przedstawiam poniżej kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.  Jeszcze kilkanaście lat temu istniał tylko jeden podstawowy rodzaj maty do jogi – wykonany z PVC – i jedynym wyborem, jaki producenci pozostawiali osobom praktykującym, było to, czy wybrać kolor różowy czy niebieski. Teraz na rynku mamy wiele rodzajów mat do jogi, które możemy dopasować do naszych preferencji i rodzaju praktyki.

Mata do jogi musi przede wszystkim zapewniać stabilność w pozycjach; powinna być łatwa do przechowywania i przenoszenia, a jednocześnie wygodna. Warto również wziąć pod uwagę rodzaj materiałów, z jakich wykonana jest mata i wybierać te przyjazne dla środowiska. Wszystkie te kwestie będą miały wpływ na poszczególne właściwości maty: jej grubość, materiał oraz teksturę powierzchni.

Mata do jogi Moonholi

Grubość maty do jogi

Grubość maty do jogi ma wiele wspólnego z jej wygodą – jeśli jest zbyt cienka, możemy odczuwać dyskomfort. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają wystające kręgi lędźwiowe lub guzy kulszowe. Problem polega na tym, że grubsze maty do jogi mogą utrudnić odczuwanie silnego połączenia z podłogą, na przykład powodując, że będziemy bardziej chwiejni w pozycji drzewa. Standardowa mata do jogi ma grubość około 3 mm,  a najgrubsza ma około 6 mm. Istnieją również cienkie maty do jogi, często reklamowane jako podróżne maty do jogi, które mają zaledwie 1,5 mm grubości. Łatwo się składają i niewiele ważą, dzięki czemu z łatwością mieszczą się w walizce. Wybierając matę, powinniśmy zastanowić się, ile mamy miejsca na jej schowanie, czy istotna jest dla nas możliwość zabrania jej w podróż oraz czy bardziej zależy nam na wygodzie, czy na wyczuciu bezpośredniego połączenia z podłożem.

 • Cienkie maty – maty grubości 1-2 mm, zazwyczaj znajdują zastosowanie jako maty podróżne. Zajmują niewiele miejsca, są kompaktowe i można je bardzo łatwo zmieścić nawet w bagażu podręcznym. Mają też często mniejsze rozmiary niż standardowa mata, dzięki czemu możemy je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia na tak cienkich matach mogą odczuć nasze kolana.
 • Standardowe maty do jogi – grubość maty wynosi 3-4 mm. Standardowe maty zapewniają odpowiednią amortyzację podczas ćwiczeń, przy równoczesnym zachowaniu kontaktu z podłożem. Standardowa mata do jogi pozwala się łatwo zwinąć i przechować.
 • Grube maty do jogi – ich szerokość wynosi zazwyczaj 5-8 mm. Grube maty do jogi zapewniają najlepszą amortyzację podczas ćwiczeń, ale często mają nieco słabszą przyczepność i zajmują więcej miejsca niż maty standardowe.

Mata do jogi Moonholi

Materiał, z jakiego wykonana jest mata do jogi

Materiał, z którego wykonana jest mata do jogi, definiuje jej teksturę, przyczepność, ekologiczność, stopień zużycia oraz to, jak bardzo poddaje się naciskowi podczas ćwiczeń. Większość standardowych mat do jogi jest wykonana z PVC, inaczej zwanego winylem. Nowsze, bardziej przyjazne dla Ziemi opcje, obejmują: gumę naturalną i pochodzącą z recyklingu, kauczuk, jutę oraz bawełnę organiczną lub naturalną (co oznacza, że ​​podczas produkcji tkanina nie jest poddawana wykończeniom syntetycznym). Jeśli masz alergię na lateks, unikaj mat do jogi wykonanych z naturalnej gumy. Gąbczastość może się znacznie różnić w zależności od różnych mieszanek materiałów. Materiały, z jakich może być wykonana mata do jogi:

 • guma
 • TPE (pianka termoplastyczna)
 • PU (poliuretan)
 • korek
 • mikrofibra
 • EVA (lekka pianka)
 • kauczuk
 • juta
 • bawełna
 • PVC (polichlorek winylu)

Tekstura

Tekstura maty do jogi określa, jaką przyczepność będzie miała mata. Zapewnia ona fizyczne bariery dla przesuwania się maty podczas ćwiczeń. Tekstura jest więc to również składnik ogólnego komfortu podczas praktyki. Tekstura może być wykonana przez producenta (na przykład wzór wypukłych wybrzuszeń) lub podyktowana materiałami – maty do jogi z juty mają organiczną szorstkość, podczas gdy maty do jogi z PVC, choć lekko teksturowane, są bardziej miękkie w dotyku. Jeśli szukasz maty do jogi, która zapobiega poślizgowi i chcesz uniknąć mat PVC, poszukaj gumowej lub kauczukowej maty do jogi. Dodatkowa przyczepność zapewniana przez odpowiednią teksturę może pomóc Ci pozostać w miejscu bez względu na to, jak energiczna będzie Twoja praktyka. Jeśli gładka tekstura jest dla Ciebie najważniejsza, najlepszym rozwiązaniem może okazać się mata do jogi z PVC. A jeśli oczekujesz od maty dobrej przyczepności, a zarazem ekologiczności, przetestuj matę kauczukową. Niektóre przyjazne dla środowiska maty do jogi mogą zaskoczyć Cię tym, jak dużą przyczepność zapewniają, mimo że nie dają tradycyjnego uczucia lepkości.

Mata do jogi Moonholi

Mata do jogi Moonholi – moja opinia

Praktykowałam jogę na wielu różnych matach i z wszystkich tych modeli mata Moonholi zdecydowanie najbardziej mi odpowiada. Po pierwsze mata jest całkowicie ekologiczna, a jest to dla mnie jeden z najważniejszych aspektów, które biorę pod uwagę. Nie chcę wdychać zapachu PVC podczas praktyki, tym bardziej, że bardzo lubię ćwiczyć na świeżym powietrzu, czasami również w słoneczne dni. Kiedy mata PVC się nagrzewa, wydziela specyficzny zapach, który bardzo mi przeszkadza. Ze względu na to wybrałam kauczukową matę Moonholi – model Magic, który zauroczył mnie przepięknym wzorem.

Kauczukowa mata do jogi Magic pełna jest odniesień magicznych – nawiązanie do świętego drzewa Palo Santo, Trzecie Oko, symbolizujące bramę, która prowadzi do innych rzeczywistości i otwiera przestrzeń wyższej świadomości, magiczne kryształy, zioła, kwiaty, a także symbole astrologiczne oraz wzory geometryczne. Znajdziemy tu wyraźną inspirację kartami Tarota – co sprawia, że praktyka przenosi nas w coraz to inne rejony. Bazą maty jest 100% biodegradowalny, naturalny kauczuk z antypoślizgowym bieżnikiem, tzw. jodełką.

Trójnogi pies w jodze

Podczas produkcji maty zastosowano wyłącznie farby na bazie wody i naturalnych barwników pochodzących z owoców i warzyw. W składzie maty nie znajdziemy żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia składników, które występują czasami w innych matach do jogi – takich jak PVC, ołów, kadm czy silikony. Tekstura maty Moonholi Magic zapewnia idealną przyczepność podczas wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych pozycji. Powierzchnia została wykonana z materiałów z recyklingu, które tworzą ekologiczną mikrofibrę. Opatentowana powłoka antypoślizgowa nadaje macie doskonałą przyczepność. W samym opisie doskonale widać, jak ważny dla producenta jest aspekt ekologii. W moim prywatnym rankingu ta kwestia jest równie wysoko, dlatego właśnie wybrałam markę Moonholi.

Mata do jogi Moonholi

Praktyka na macie do jogi Moonholi, moje wrażenia

Mata do jogi Moonholi Magic ma wymiary: 183 x 61 cm. Długość maty jest więc idealnie dostosowana do mojego wzrostu – 172 cm. Powinniśmy wybierać maty o długości około 10 cm większej niż nasz wzrost. Mata ma grubość 3 mm, co jest dla mnie wystarczające, zdecydowanie należę do osób, które chcą czuć stabilnie podłoże i mieć z nim kontakt przez całą praktykę. Dzięki temu, że mata Moonholi wykonana jest z kauczuku, możemy bardzo łatwo ją zwinąć i w dodatku nie będzie zajmowała ona zbyt dużo miejsca. Dla mnie to ogromny plus, ponieważ często ćwiczę na świeżym powietrzu, mata musi więc być kompaktowa i zajmować niewiele miejsca.

Podczas praktyki czułam doskonałą przyczepność maty. Nie ma żadnego problemu w trakcie zmian pozycji – przejście z pozycji kobry do psa z głową w dół jest płynne i dynamiczne, ręce się nie ślizgają. Podczas praktyki dość intensywnie się pocę, dlatego tym bardziej doceniam powierzchnię maty, ponieważ gwarantuje ona stabilność nawet wówczas, kiedy ręce i stopy są mocno spocone. Co jest przeciwieństwem do moich doświadczeń z ćwiczeniami na matach do jogi z PVC.

Do jakich rodzajów jogi sprawdzi się mata Moonholi Magic? Producent podaje następujące style jogi: Vinyasa joga, Hot/Bikram joga, Power joga, Ashtanga joga, Yin joga, Restorative joga, joga w ciąży, a także: pilates, barre, TRX, fitness, zumba, crossfit.

Mata do jogi Moonholi

Pielęgnacja maty Moonholi

Najlepiej przetrzeć matę lekko wilgotną ściereczką. W przypadku większych zabrudzeń matę można prać ręcznie w niskiej temperaturze, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Nie prać w pralce, nie suszyć w suszarce, nie stosować środków chemicznych, unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.

Do codziennej pielęgnacji mat Moonholi można użyć sprayu do czyszczenia mat Magic Rain.

Mata Moonholi dostępna jest na stronie: pl.moonholi.com

Sprawdź także: Pranamat ECO mata do akupresury – czy warto?

Skomentuj