Matka Boska Pancerna – przejmująca figurka w Nowej Hucie

W nowohuckim kościele Arka Pana znajduje się jedna z najbardziej przejmujących rzeźb w Krakowie. Z czego została wykonana ta niepozorna figurka i dlaczego, przechodząc obok Arki, warto zajrzeć do Kaplicy Pojednania?

Matka Boska Pancerna w Kaplicy Pojednania
Wnętrze Kaplicy Pojednania, gdzie po prawej stronie znajduje się figurka Matki Boskiej Pancernej.

Od strony ulicy Obrońców Krzyża znajduje się wejście do Kaplicy Pojednana, która jest częścią kościoła Arka Pana. To właśnie tutaj znajdziemy przejmująca figurkę Matki Boskiej Pancernej, która jest unikatem na skalę światową. Figurka waży 10 kg, ma 60 cm wysokości i została wykonana z odłamków granatów, min, bomb i kul armatnich, wyciągniętych przez chirurgów z ciał ranionych, polskich żołnierzy, którzy w maju 1944 r. zdobywali Monte Cassino. Kiedy polscy kombatanci walczący pod Monte Cassino dowiedzieli się o budowie kościoła w Nowej Hucie, przekazali wszystkie odłamki jednemu z oficerów, aby powstała z nich figurka. Matkę Boską Pancerną wykonał rzeźbiarz Eugeniusz Godulski w 1973 r. Artysta tworzył niepowtarzalne postacie z brązu, a także z pozostałości metalowych konstrukcji. W swojej twórczości często ukazywał narodowe wady, ale tworzył też rzeźby o rozmaitej tematyce.

Matka Boska Pancerna
Figurka Matki Boskiej Pancernej w Kaplicy Pojednania.
Matka Boska Pancerna w Kaplicy Pojednania
Matka Boska Pancerna w kościele Arka Pana.

Figurkę Matki Boskiej Pancernej wręczono kardynałowi Karolowi Wojtyle w 1975 r.(1) Przechodząc obok Arki Pana, warto zajrzeć do Kaplicy Pojednania, która znajduje się od strony ul. Obrońców Krzyża. Poniżej zamieszczam godziny otwarcia Kaplicy.

Godziny otwarcia Kaplicy Pojednania
Godziny otwarcia Kaplicy Pojednania.
Wejście do Kaplicy Pojednania
Wejście do Kaplicy Pojednania od strony ul. Obrońców Krzyża (znajduje się na dole kościoła Arka Pana).

Warto odwiedzić Arkę Pana chociażby dla widoku tej niezwykłej pamiątki niezłomności i poświęcenia polskich żołnierzy. Więcej ciekawostek związanych z kościołem Arka Pana znajdziesz w tekście: Kościół Arka Pana – nowohucki dowód wiary

Źródła:
1. Arka Pana Marian Kordaszewski

Skomentuj