Nowohuckie lodówki

Nowa Huta jest bardzo osobliwą dzielnicą. W niektórych mieszkaniach wybudowanych na samym początku do dzisiaj znajdują się specjalne wywietrzniki. Kiedy jeszcze lodówki nie były powszechnie używanym sprzętem domowym, w kuchniach wykuwano specjalne wywietrzniki, które przechodziły na wylot przez ścianę, doprowadzając do szafki pod parapetem chłodne powietrze.

Wywietrzniki w Nowej Hucie
Wywietrzniki w starych mieszkaniach w Nowej Hucie – os. Teatralne. (fot. mat. własne)
Wywietrzniki w Nowej Hucie
Wywietrzniki w starych mieszkaniach w Nowej Hucie – os. Teatralne. (fot. mat. własne)

Wywietrznik znajdował się pod parapetem w kuchni, zazwyczaj w tym miejscu montowana była duża szafka, zimą pełniąca funkcję lodówki. Dzisiaj wydaje się to rozwiązaniem prehistorycznym, wtedy – świetnie sprawdzało się jako miejsce, w którym przechowywano żywność. Wywietrznik również znajduje się na zewnątrz po drugiej stronie bloku. Jeżeli ciekawi nas, w którym miejscu nasi sąsiedzi mają kuchnię, możemy zorientować się w rozkładzie mieszkania, szukając niewielkich kwadratowych odpowietrzników.

Nowa Huta ciekawostki
Wywietrzniki pod oknami w starszych blokach przy Alei Róż.
Nowa Huta wywietrzniki
Wywietrzniki na osiedlu Teatralnym.

W blokach, które zostały wybudowane jako jedne z pierwszych na terenie Nowej Huty, ale były już odnowione, wywietrzniki zyskały nieco bardziej współczesną formę. Zazwyczaj nałożone są na nie eleganckie kratki.

Wywietrzniki w Nowej Hucie
Wywietrzniki na os. Słonecznym – odnowiony blok.

Skomentuj