Rynek Główny z lotu ptaka

Kraków pojawiał się w wielu filmowych produkcjach. Wystarczy wspomnieć przykładowo Boże skrawki, do których robiono zdjęcia na krakowskim Zakrzówku, Anioła w Krakowie czy Listę Schindlera. Dzisiaj chciałabym pokazać, gdzie warto się wybrać, żeby zobaczyć Kraków z nieco innej perspektywy. Osobom, które widziały film Vinci, na pewno to miejsce wyda się znajome. Chodzi o balkon przylegający do mieszkania głównego bohatera Szerszenia, w którego wcielił się Borys Szyc.

Vinci widok na Rynek Główny
Borys Szyc i Robert Więckiewicz na tle panoramy Krakowa (kadr z filmu „Vinci”).
Kadr z filmu Vinci
Borys Szyc i Robert Więckiewicz na tle panoramy Krakowa (kadr z filmu „Vinci”)

Nie wiem, na ile to miejsce jest znane, ale stwierdziłam, że być może nie wszyscy o nim słyszeli. Balkon, z którego rozciąga się malownicza panorama na Kraków jest tak naprawdę tarasem restauracji Metrum Restobistro, która znajduje się przy ul. Św. Tomasza 43. Restauracja mieści się w budynku Akademii Muzycznej i można do niej wejść w dowolnym dniu tygodnia. Restauracja jest czynna od poniedziałku do soboty od godz. 8.00 do 20.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00. Po wejściu do środka, należy wjechać windą na ostatnie, szóste piętro.

Akademia Muzyczna w Krakowie

Poniżej zamieszczam zdjęcia, które przedstawiają widok rozciągający się z tarasu restauracji. Wnętrze podzielone jest na dwie sale, warto wybrać się do sali po lewej stronie, ponieważ jest tam zazwyczaj dużo mniej ludzi i można spokojnie znaleźć wolne miejsce. W soboty w restauracji jest dość duży ruch, nie wiem natomiast, jak sprawa przedstawia się w tygodniu.

Widok na Kraków z balkonu
Widok na Kraków z balkonu Metrum Restobistro.
Kraków z balkonu
Widok na Kraków z balkonu Metrum Restobistro.
Widok na Kraków
Widok na Kraków.
Widok na Wawel
Widok na Wawel.

Do restauracji warto udać się zwłaszcza o zachodzie słońca, ponieważ wtedy mamy przepiękny widok na Kościół Mariacki i krakowski Rynek Główny.

Kraków o zachodzie słońca
Kraków o zachodzie słońca. Widok na Kościół Mariacki i Rynek Główny.
Kraków o zachodzie słońca
Kraków o zachodzie słońca. Widok na Kościół Mariacki i Rynek Główny.

Skomentuj