Wenecja, nazywana Miastem Westchnień, ma w sobie ogromny urok. Nic dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tutaj setki turystów, którzy chcą choć przez chwilę poczuć tę niesamowitą atmosferę. Kiedy byłam w Wenecji po raz pierwszy, najbardziej uderzyło mnie, że to miasto jest zupełnie inne niż wszystkie, które dotychczas poznałam. Musimy nauczyć się tu funkcjonować w inny sposób i trochę czasu zajęło mi, zanim się do tego przyzwyczaiłam. Z drugiej strony, ogromne wrażenie robi plątanina uliczek, zaułków i tych wszystkich uroczych galimatiasów. Wenecja jest idealnym miejscem do zgubienia się i zdecydowanie warto jej pozwolić na to, aby wciągnęła nas w swoją miejską tkankę. Po kilku dniach spędzonych bez mapy, po prostu podążania szlakiem, który wytycza nasza intuicja, powoli zaczynamy widzieć różne zależności i połączenia między poszczególnymi punktami Wenecji. A o to właśnie chodzi.
Wenecja: jak powstała?
Wenecja bywa też określana mianem Miasta na Wodzie. Warto podkreślić, że tylko niektóre z domów w Wenecji powstały na wyspach – łącznie jest to aż 118 wysp! Wiele domów osadzono na jodłowych i dębowych spiczastych wspornikach, które zostały wbite w utwardzone wcześniej dno laguny. Kilka metrów pod dnem znajduje się warstwa twardej gliny, tzw. Caranto. Jest to bardzo drobnoziarnisty osad, który przeszedł proces zagęszczenia, stworzono w ten sposób twarde błoto, które doskonale wytrzymuje ciężar. Drewniane pale sprowadzane były aż z Dalmacji, leżącej na pograniczu Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Tak dalekie poszukiwanie surowca wynika ze słabego zalesienia regionów Laguny Weneckiej. Pierwsze domy budowane w ten sposób powstały już w XV w., choć początek miasta sięga roku 452 r., kiedy to zostało założone przez uciekinierów, szukających schronienia przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Ludzie w popłochu uciekali przed niebezpieczeństwem i wydawało się, że oddalone od lądu bagniste wyspy na Morzu Adriatyckim stanowią bardzo strategiczny i względnie bezpieczny punkt osiedlenia. Stąd łatwiej było kontrolować i bronić się przed najeźdźcami.
Kiedy powstawało miasto, drewniane pale stanowiące fundamenty, ustawiano bardzo blisko siebie, by zapobiec dostawaniu się powietrza i jak najbardziej ograniczyć proces butwienia drewna. Na wytrzymałych belach osadzano pomosty wykonane z modrzewiu, a na nich z kolei kładziono twardy, istryjski kamień. Dodatkowo podczas budowy, wykorzystywano zaostrzone pale, dobierając ich długość do ciężaru budowli. Przykładowo pod ciężkimi konstrukcjami, takimi jak most Rialto, pale mają długość 5-6 metrów. Warto tu zaznaczyć, że najwcześniejsze budowle w Wenecji mają bele tylko długości około 1-1,5 metra, ma to oczywiście wpływ na mniejszą stabilność konstrukcji.
Co zobaczyć w Wenecji?
Canal Grande
Most Westchnień
Most Rialto
Bazylika św. Marka
Dzwonnica św. Marka w Wenecji
Widok z Dzwonnicy św. Marka
Pałac Dożów
Ciekawostki o Wenecji
Kilka ciekawostek dotyczących Wenecji, które warto znać przed podróżą do jednego z najpiękniejszych miasta na świecie:
- W Wenecji znajdują się aż 354 mosty i 118 wysepek, na których powstała.
- Miasto może pochwalić się 177 kanałami. Canale Grande w kształcie litery S jest z nich największym i dzieli miasto na dwie części.
- Symbolem Wenecji jest skrzydlaty lew św. Marka.
- Z Wenecji pochodzi znany na całym świecie drink Aperol Spritz.
- Skąd w Wenecji maski? Jedna z legend mówi, że na początku XIII w., kiedy podbito Konstantynopol, mieszkańcy Wenecji zafascynowani zderzeniem z odmienną kulturą, sprowadzili zwyczaj zasłaniania twarzy do swojego miasta. Kobiety, na wzór kobiet Islamu, zaczęły zasłaniać twarze za pomocą masek.
- Po weneckich kanałach wpływa 350 gondoli i 400 wioślarzy, zwanych gondolierami. Średnio gondole mają 11 metrów długości i ważą około 600 kilogramów. Koszt wyrobu jednej gondoli to około 25 tys. euro.
- W 1608 roku Rada Dziesięciu (wybierana przez Wielką Radę) zatwierdziła noszenie masek tylko podczas karnawału. Ci, którzy złamali prawo, byłi surowo ukarani. Kary wahały się od dwóch lat więzienia do publicznego bicia i przykucia do filaru wstydu.
- Na przestrzeni ostatnich 50 lat populacja Wenecji zmniejszyła się ze 120 000 do 60 000 mieszkańców. Niektórzy eksperci uważają, że Wenecja może stać się miastem duchów do 2030 r.
- Pierwsza kobieta na świecie, która ukończyła studia, urodziła się w Wenecji w 1646 roku.
- Pierwsze publiczne kasyno na świecie, czyli Ridotto, zostało otwarte w Wenecji w 1638 roku.
- Wenecja każdego roku zostaje coraz bardziej wchłonięta przez wodę. Dzieje się to w tempie 1-2 milimetrów rocznie.
Kiedy jechać do Wenecji?
Wszystko zależy od tego, jak chcemy zwiedzać Wenecję. Warto podkreślić, że jest to ogromnie zatłoczone miasto. Szacuje się, że każdego dnia do Wenecji przyjeżdża około 55 tys. turystów, rocznie jest to 20 mln osób! To imponujący wynik, który ma jednak swoje nieprzyjemne przełożenie podczas zwiedzania. Wenecja jest w sezonie ogromnie zatłoczona, wąskie uliczki nie są przystosowane do takiego natłoku ludzi. Odkrywanie miasta w takim tłumie jest zwyczajnie męczące. Dlatego sugerowałabym wyjazd poza sezonem. Przykładowo my byliśmy w Wenecji 5 lutego 2020, czyli tuż przed karnawałem i w mieście było względnie pusto. W sezonie do Dzwonnicy św. Marka ustawia się ogromna kolejka, w lutym przed nami była 1 osoba. Jest to więc ogromna oszczędność czasu i możliwość zobaczenia Wenecji w nieco zwolnionym tempie. Co warto podkreślić, poza sezonem mamy też nieco niższe ceny, chociaż ogólnie rzecz biorąc, Wenecja jest drogim miastem.
Ile kosztują loty do Wenecji? W lutym 2020 r. za lot z Krakowa do Wenecji i z powrotem siecią Ryanair zapłaciłam 120 zł.
Na jak długo zatrzymać się w Wenecji? Najlepszym będzie wybór minimum 4 dni. Uważam, że ogromną stratą byłoby odwiedzić Wenecję i nie zobaczyć w tym czasie wyspy Burano, a powinniśmy zarezerwować sobie na nią przynajmniej 1 dzień.
Gdzie zatrzymać się w Wenecji?
Możemy poszukać noclegów bezpośrednio w samej Wenecji albo w pobliskich miejscowościach, takich jak Mestre, Triestina czy Treviso. Polecałabym wybór jednak bezpośrednio w Wenecji, dzięki temu możemy bez stresu chodzić wieczorem po mieście, nie sprawdzając, godziny odjazdu naszego autobusu. Wszystkie odległości w Wenecji pokonujemy pieszo, więc warto pamiętać, że z Mestre do dworca w Wenecji jest około 45 minut, a później od dworca musimy jeszcze przejść do centrum, gdzie znajduje się większość atrakcji. Dlatego wg. mnie warto szukać noclegu jak najbliższej.
Polecam także dokładnie sprawdzić opinie o miejscu, w którym chcemy się zatrzymać. Ogromna liczba turystów i duże zatłoczenie budynków sprawiają, że w hotelach w Wenecji świetnie mają się pluskwy… Jestem przewrażliwiona na tym punkcie, dlatego zawsze dokładnie sprawdzam każdą opinię o hotelu czy hostelu, w którym chcę się zatrzymać. Żeby nie przywieźć takiej pamiątki z wakacji, warto dokładnie poczytać opinie innych. Ja polecam ogromnie miejsce, które znalazłam przez Booking i w którym się zatrzymaliśmy: Greci u Pani Gregoletty, która jest przemiłą Włoszką, to dwuosobowe mieszkanie, w którym mamy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Jest kuchnia, łazienka, salon i pokój, dodatkowo obok w pełni wyposażony super market i wszystko bardzo blisko centrum.